۸۸۹۱٧٤٤۹
سبد خرید
ورود اعضا
 
خانه
تلگرام
کارشناسی ارشد
دکتری
راه موفقیت در کنکور
کتابخانه الکترونیک
خانه روانشناسی
خدمات مشاوره
برنامه کلاسها
فرم خام
بسته های ـآموزشی کتاب
آزمونهای آزمایشی

اعتماد به نفس (1)

اعتماد به نفس (1)

یکی از فاکتور های اصلی در موفقیت مخصوصا در کنکور داشتن اعتماد به نفس است. البته فرد باید در زمینه هایی اعتماد به نفس داشته باشد که در آن ها حداقل توانایی و قابلیت را داشته باشد، به طور مثال داوطلب باید با اعتماد به نفس محکم و قوی برای روز آزمون خودش را آماده کند که در پس آن مطالعه و تلاش کافی را کرده باشد، اگر این امر بدون مطالعه، تحقیق ، و درس خواندن باشد، داوطلب سر جلسه آزمون ممکن است به مشکل برخورد کند. که در این مواقع اعتماد به نفس کاذب خودش را نشان خواهد داد.

 

کنکور فرآیندی است که در آن لحظات نا امیدی، بی انگیزگی، هیجان معکوس، استرس، خستگی، پشیمانی و ... به وضوح وجود دارد که داشتن اعتماد به نفس می تواند قسمتی از آن ها را کاهش دهد و شرایط را برعکس کند و به سمت مثبت سوق دهد.

 

راهکار های ایجاد اعتماد به نفس:

راهکارهایی موثر برای ایجاد اعتماد به نفس را در زیر معرفی شده است که این ها زمانی رخ خواهند داد که برای تک تکشان زمان گذاشته شود و فرصت را برای آماده شدن برای آزمون کارشناسی ارشد و یا دکتری به طور صحیح تقسیم بندی و برنامه ریزی کرد.

 

مدیریت زمان:

اگر در برنامه ریزی های پیش از کنکور برای هر درس و یا مطالعه هر منابع و سرفصل زمان مناسب اختصاص داده شود، به عبارتی زمان را مدیریت کنیم، در روز های قبل کنکور اعتماد به نفس لازمه به وجود می آید زیرا اگر داوطلب علم و آگاهی نسبی به دروس و منابع کنکوری داشته باشد با خیالی راحت تر برای روز آزمون آماده می شود.

به طور کلی در علم روان شناسی و در تمامیه اموری که نیاز به نظم و انضباط خاص دارند، مدیریت زمان جزء پایه های اساسی موفقیت است.

 

چند مورد برای افزایش اعتماد به نفس برای داوطلبین آزمون های ارشد و دکتری روان شناسی آمده شده

 

1-توکل:

مهمترین و تاثیرگذارترین عامل اعتماد به خداوند یکتا، یاری رسان و آرامش بخش قلب هاست.

 

2- داشتن اعتماد به نفس در مقابل ضعف ها :

انسان به قدری در جایگاه بزرگی قرار دارد که میتواند بر تمامیه ضعف های روزمرگیه خود قلبه کند. اگر نمره ای ضعیف در امتحان و یا رتبه ی نه چندان خوبی در آزمون کسب کردید و یا در درک مفاهیم درسی از هم دوره ای های خود ضعیف تر هستید، نباید اجازه دهید احساس یأس و نا امیدی بر شما چیره شود. شکست هایتان را یک تجربه برای پیروزی قلمداد کنید. چون اگر شکست نبود هیچ انگیزه ای برای موفقیت هم نبود. قبولی خوب در کنکور سخت است اما پلی برای موفقیت و دکتر شدن است. پس باید با برنامه ریزی مناسب، مدیریت زمان، تلاش مضاعف، مشاوره با با تجربه ها، هزینه کردن، وقت گذاشتن، کم خوابی، و خوب درس خواندن از این پل عبور کرد.

 

3- مقایسه با دیگران:

یکی از عوامل کاهش اعتماد به نفس، مقایسه خود با دیگران است. زیرا انسان ها متفاوتند از یکدیگر، در افکار، در اعمال، در رفتار، در درک مطالب، در سرعت مطالعه، در روش مطالعه، در میزان انرژی و ...

بنابراین پیدا کردن شخصی شبیه خود بسیار سخت و حتی شاید نشدنی باید، به خصوص در روانشناسی که علمی بسیار باز و با افکار مردم سرو کار دارد سخت تر است.

 

4- همواره محکم و استوار باشید:

وارد هر محیطی که می شوید حتی برای اولین بار، به هیچ عنوان از خود ضعف نشان ندهید. محکم قدم بردارید، با تن مناسب صحبت کنید و همیشه سر بالا باشید. در مدت درس خواندن هم رعایت این امر بسیار کمک کننده است. به طوری که فیزیک بدنی مناسب در مطالعه بر خستگی تاثیر گذار است. خوابیدن و یا ایستادن و راه رفتن از تمرکز کاسته و بازدهی مطالعه مفاهیم به خصوص دروس مفهومی را کاهش میدهد.

ظاهر و طرز لباس پوشیدن بر اعتماد به نفس تاثیر میذارد. بهبود ظاهر می تواند بسیار اعتماد به نفستان را افزایش دهد.

 

5- ورزش و طراوت:

ورزش باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود و نیز تناسب اندام را به دنبال دارد. تناسب اندام ظاهر فرد را خیلی خوب نشان می دهد و باعث می شود حتی دیگران از او به خوبی بگویند که این امر اعتماد به نفس مناسب و مثبتی به شخص می دهد.

 

در زمان آمادگی کنکور در کنار مطالعه مداوم و در برنامه ریزی هفتگی، اختصاص دادن وقتی به ورزش بسیار بسیار کمک کننده است. زیرا ورزش به غیر از آرام و تناسب جسم، ذهن را نیز سامان می بخشد. بنابراین دروس خواندنی آزمون روانشناسی چه برای کنکور دکتری و چه کنکور کارشناسی ارشد نیاز مبرمی به ذهن باز و آماده دارد که با ورزش کردن تامین می شود.

و ...

اطلاعات تماس

88901622 -021 ، 88917446 -021

infoebneyamin@yahoo.com

خیابان ولیعصر - بالاتر از بهشتی نرسیده به پارک ساعی - کوچه دل افروز (وزرا) - پلاک 4

88917449 -021

گالری تصاویر
© کلیه ی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه آموزش عالی آزاد ابن یمین می باشد