۸۸۹۱٧٤٤۹
سبد خرید
ورود اعضا
 
خانه
تلگرام
کارشناسی ارشد
دکتری
راه موفقیت در کنکور
کتابخانه الکترونیک
خانه روانشناسی
خدمات مشاوره
برنامه کلاسها
فرم خام
بسته های ـآموزشی کتاب
آزمونهای آزمایشی
کارگاه ها آموزشی

معرفی دوره دکتری روانشناسی

طول دوره دکتری روانشناسی و بخش های آن

دکتری روانشناسی به دو بخش «آموزشی» و «پژوهشی» تقسیم می‌شود. که عموما واحد های دانشگاهی که رشته دکتری روانشناسی را پذیرش می کنند سعی می کنند هر کدام از بخش ها 4 سال به طول بکشد.

طبق قوانین جدید باید دو یا سه درس جبرانی هم برای درس‌هایی که در کنکور دکتری روانشناسی زیر ۳۳.۳۳ درصد زده شده در طول ترم پاس گردد.

 

آزمون جامع چیست؟

در ترم سوم یا چهارم ، بایستی 4 درس اختیاری ( که عمدتا خود دانشگاه یا دانشکده دکتری روانشناسی انتخاب میکند) را مجدد امتحان داده به طور مثال آمار و روش تحقیق ، روانشناسی عمومی ، روانشناسی تربیتی و یا روانشناسی بالینی و ... که در واحد های درسی دکتری روانشناسی وجود داشته باشد که البته برخی دانشگاه ها آزمون هم کتبی و هم شفاهی می گیرند . البته تا به امروز دانشگاه آزاد آزمون جامع را برای دنشجویان دکتری آسان تر برگزار کرده و عموما بسیار شبیه به امتحان پایان هر ترم می باشد.

نکته بسیار مهم این است که دانشجویان دکتری روانشناسی قبل از آزمون جامع باید مدرک زبان انگلیسی معتبر مثل ( MSRT برای دانشگاه های دولتی روانشناسی و مشاوره ، EPT برای دانشگاه های آزاد روانشناسی و مشاوره) و آزمون های زبانی چون Tolimo، TOEFL، IELTSو دیگر آزمون های زبان انگلیسی معتبر که داشتن مدرک آن ها با حداقل نمره قابل قبول الزامی است.

 

ترم پنجم مقطع دکتری روانشناسی

ترم پنجم در مقطع دکتری روانشناسی با اخذ درس پایان نامه ، آغاز کار برای دوره های پژوهشی محسوب می شود. 

به طوری که برای ادامه در این ترم دکتری روانشناسی باید پروپوزال رساله دکتری و نیز ثبت دو یا چند مقاله ISI و یا ISC اقدام کرد. 

 

مقاله ISI چیست؟

 مقاله ISI به نوعی یک لیست از مقالات معتبر جهان (ایندکس) است که می توان مقالات علمی پژوهشی خود را برای سمینار های معتبر فرستاد (البته هزینه ای باید پرداخت شود)  و در صورت تایید مقاله دکتری روانشناسی را در ISI ایندکس کنند. 
راه دیگر برای ثبت مقالات روانشناسی ژورنال های معتبر هستند که به اعتقاد برخی این ژورنال ها از اعتبار بیشتری نسبت به سمینار ها برخوردار هستند البته ثبت مقالات در ژورنال ها کمی سخت تر از سمینار ها ISI می باشد. 
برخی از مقالات دکتری روانشناسی از قبیل : روانشناسی کاربردی ، روانشناسی تجربی و شناختی ، روانشناسی عمومی ، روانشناسی بالینی ، روانشناسی کودک و نوجوان و ... می توانند باشند.شما بهتر است خیلی زود برای مقاله اقدام نکنید چون اگر موضوع آن در راستای موضوع رساله‌تان نباشد قبول نمی‌کنند. 

 

دوره پژوهشی دکتری روانشناسی

 تا به امروز در دانشگاه سراسری ، از ابتدای ورود به دانشگاه استاد راهنمای شما انتخاب می شود و هم راستا با استاد راهنمای خود باید دوره پژوهشی دکتری روانشناسی خود را سپری کنید. در صورتی که در دانشگاه آزاد از ترم سوم و یا چهارم استاد راه نما ظاهراً در دولتی، در بدو ورود به دکترا برای شما استاد راهنما تعیین می‌کنند، اما در دانشگاه آزاد بعد از چند ترم استاد راهنما مشخص می شود. هدف از استاد راهنما در دوره پژوهشی دکتری روانشناسی و مشاوره و نیز دیگر رشته ها این است که دانشجویان رساله خود را به موقع ، درست و کامل و کاربردی آماده کنند و نیز مقالات ISI خود را به ثبت برسانند. 

گرایش های دکتری مجموعه روانشناسی

مجموعه دکتری روانشناسی دارای گرایش های روانشناسی عمومی، روانشناسی بالینی و روانشناسی سلامت

 

روانشناسی عمومی:

روانشناسی عمومی در دکتری مجموعه روانشناسی نسبت به دیگر گرایش ها ظرفیت بیشتری دارد. روانشناسی عمومی با مسائلی مثل رفتار، هوش، رشد، یادگیری، انگیزه، هیجان، حافظه، ناهنجاری و رفتارهای اجتماعی و ... سر و کار دارد که در بحث درمان به مسائلی چون مشکلات خانوادگی، بین فردی، فردی، تحصیلی، شغلی، زناشویی و پژوهش های روان شناختی، خدمات روانشناسی در مراکز بهزیستی و بهداشت روانی بپردازد.

 

روانشناسی بالینی :

روانشناسی بالینی پرطرفدارترین گرایش این مجموعه است.روانشناسی بالینی با ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات از اختلالات بالینی شدید تا مشکلات جزئی فردی که به نحوی عملکرد فرد را در زندگی با مشکل مواجه کرده است، سروکار دارد. کارشناس ارشد روانشناسی بالینی می تواند به عنوان روانشناس بالینی در بیمارستان های روانی، کلینیک های روانشناسی، مراکز مشاوره و راهنمایی، سازمان بهزیستی و ادارات مربوطه به صورت فردی یا گروهی مشغول گردد. امکان ادامه تحصیل در این گرایش در مقطع دکتری در انستیتو روانپزشکی تهران و دانشگاه علوم بهزیستی، تربیت مدرس وجود دارد.

 

واحد های دانشگاهی پذیرنده دکتری روانشناسی

دانشگاه ارومیه، دانشگاه اصفهان، دانشگاه الزهرا، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه سمنان، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه لرستان، دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه بوعلی سینای همدان، دانشگاه تبریز، دانشگاه تهران، دانشگاه خوارزمی (تهران)، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه پیام نور تهران و ...

 

اطلاعات تماس

88901622 -021 ، 88917446 -021

infoebneyamin@yahoo.com

خیابان ولیعصر - بالاتر از بهشتی نرسیده به پارک ساعی - کوچه دل افروز (وزرا) - پلاک 4

88917449 -021

گالری تصاویر
© کلیه ی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه آموزش عالی آزاد ابن یمین می باشد