۸۸۹۱٧٤٤۹
سبد خرید
ورود اعضا
 
خانه
تلگرام
کارشناسی ارشد
دکتری
راه موفقیت در کنکور
کتابخانه الکترونیک
خانه روانشناسی
خدمات مشاوره
برنامه کلاسها
فرم خام
بسته های ـآموزشی کتاب
آزمونهای آزمایشی
کارگاه ها آموزشی

کتاب الکترونیک به سوی کامیابی دکتر سورانی

Text Box: گزیده آیین کامیابی

 

 

 

 

                     مولف : رضا سورانی

 

سرشناسه : سورانی، رضا

عنوان و نام پدیدآورنده :

گزیده آیین کامیابی / رضا سورانی،

گروه آموزشی دکتر سورانی

مشخصات ظاهری:55 ص .

قیمت:

موضوع  : روانشناسی

شابک :7-325-469-600-978:

وضعیت فهرست نویسی: فیپا

رده بندی کنگره :51396آ9س/RC454

رده بندی دیویی  :89/616

شماره کتابشناسی ملی :4953873

پیشگفتار مولف :

طی کل سالیانی که با افراد بسیار زیادی مراوده داشتم ،به ویژه افراد تحصیلات کرده و حتی افراد با تحصیلات عالی بارزترین چیزی که به چشم میخورد چشم انداز آنها از موفقیت بود هرکس به نوعی برای هدفی تلاش میکرد اما مفاهیم هدف اصلی و موفقیت برای هر کس بسیار متفاوت بود و یا افرادی ک رویاها و تصورات بسیار بکر و زیبایی داشتند اما هرگز دست به اقدام نمی زدند،در این مجموعه سعی کردم گزیده ای از چندین کتاب موفقیت و برخی از تجارب شخصی خودم را برایتان خلاصه کنم .امید است در راه گام کوچکی برداشته باشم.            رضــــــــــــا ســـــــــورانـــــــــی

فهرست مطالب

 

مقدمات.............................................6

برقراری ارتباط ................................14

دو گام اصلی.....................................18

تعریف هدف ....................................21

خصایص معنوی................................27

قوانین جهانی موفقیت......................30

 

 

 

عظمت زندگی در علم نیست ، بلکه در عمل است

" توماس هنری هاکسی "

 


این شما هستید که تصمیم میگیرید زندگی را چگونه میبینید و بر مبنای آن چگونه عمل میکنید ؟ در واقع برای به دست آوردن چیزی که تا الان نبوده اید باید کاری بکنید که تا الان نکرده اید !

-         تا حالا از خودتون پرسیدین که چرا انسان ها در شرایط یکسان زندگی تحصیلی عکس العمل ها و یا نتایج یکسان نشون نمی دن ؟یا شاید حتی تو شرایط شغلی و اجتماعی بهره وری های یکسانی ندارند ؟

-         آیا صرف داشتن تجربه و یا تحصیلات مرتبط نتایج کاری افراد با هم یکسان خواهد بود ؟

-         چرا اغلب افراد دائما در حال تغییر شغل هستند و یا هر فرد چندین شغل عوض کرده و در نهایت رضایت شغلی ندارد؟ (که تغییرشغل در  جدول هانس و سلیه جز مقادیر پر استرس نیز پیش بینی شده )

من با توجه به تجربه ی سال ها رهبری، مدیریت و تدریس فکر می کنم افراد تو هر مرتبه و جایگاهی با شناخت نقاط ضعف و قدرتشون باز هم جای پیشرفت تا نامتناهی رو دارا هستند.

 

در این راستا مطالعه زندگینامه افراد موفق جهان تا حد زیادی میتونه هموار کننده برای شروع مسیر موفقیت باشه.  همه ی مصداق های افراد موفق یک مورد  بسیار پررنگ بود لازمه موفقیت ناامید نشدن است.

     

 

 اگر بخواهیم خلاصه ای از (جان مطلب)کتاب‌های موفقیت شغلی برایان تریسی رو مرور بکنیم باید به سه مورد ویژه اشاره کنم: 

 

 

 

 

 


 ۱-تمرکز بر روی  یک هدف مهم(هر کاری رو برای رسیدن به اهدافتون  انجام بدید و تا زمان نرسیدن بهش دست از تلاش برندارید)

 ۲- تمام کارهای لازم را به طور صحیح انجام دهیم

 ۳- تا زمانی که به نتیجه نرسیده اید از تلاش دست بر ندارید این است مهم ترین نکات خلاصه  کتاب ها و مقالات به روز موفقیت.

برقراری ارتباط:

هر یک از ما از طریق برقراری دو نوع ارتباط تجارب زندگی خود را شکل میدهیم اول ارتباط درونی :یعنی آن چیزهایی که در درون خود به تصور در می آوریم ،میگوییم و یا احساس می کنیم دوم ارتباط بیرونی یعنی استفاده ازکلمات ،لحن صدا، تغییرات چهره حرکات بدن و اعمال جسمانی که برای برقراری ارتباط با دنیای خارج از آن استفاده میکنیم.

هر ارتباطی که برقرار میکنیم یک نوع عمل است و موجب حرکت میشود . و هر ارتباطی به نوعی روی ما و دیگران تاثیر میگذارد.

ارتباط مایه ی قدرت است .کسانی که این فن را به نحو موثر به کار میگیرند میتوانند جهان را به گونه ای متفاوت درک نمایند همه رفتارها و احساسات ما ریشه در نوعی ارتباط دارد. کسانی که بر اندیشه ها احساسات و همه رفتارها و احساسات ما ریشه نوعی ارتباط دارد.

کسانی که بر اندیشه ها ، احساسات و اعمال اکثر ما تاثیر میگذارند کسانی هستند که میدانند چگونه از این ابزاز قدرت استفاده کنند .کسانی را در نظر آورید که دنیای مارا تغییر داده اند : جان کندی ،توماس جفرسون، وینستون چرچیل، مهاتما گاندی و در بدترین حالت هیتلر ،وجه مشترک همه این مردان تسلط بر ارتباطات بود آنها میتوانستند نظرات خود را خواه فرستادن انسان به فضا ،خواه به وجود آوردن جنگ جهانی به دیگران منتقل نمایند. آنها از راه ارتباط جهان را دگرگون کردند.

مردان برتر تاریخ راه ثابتی را برای موفقیت پیش گرفته اند .

در این راه اولین گام این است که تعریف از موفقیت و هدف را بدانیم به دلیل اینکه اولویت افراد برای رسیدن به موفقیت و یا حتی تعاریفشان متفاوته مثلا ممکن است فردی موفقیت را فقط در شهرت بداند و فرد دیگری فقط در ثروت و ....

و من این اطمینان را به شما خواهم داد که ارتباط تنها یک مهارت است مثل دوچرخه سواری ،تایپ کردن و یا هر مهارت دیگری با تمرین و ممارست به آن به دست خواهد آمد

مرحله بعدی برداشتن گام های پیوسته است برای رسیدن به مقصد رویایی هر فرد.

 

تعریف هدف   

هدف در لغت، به معنای (نشانه) و (غرض) است، اما در اصطلاح، چیزی است که شخص قبل از عمل، آن را در نظر می گیرد و نیروی خویش و وسایل لازم را برای وصول به آن به کار می برد و غرضش دست یابی و رسیدن به آن است.

نقش شناخت و انتخاب هدف در کسب موفقیت شناخت و انتخاب هدف، یکی از اساسی ترین موضوعات زندگی انسان است. اگر انسان هیچ شناختی از هدف خود در زندگی نداشته باشد، آن را پوچ و بی معنا خواهد یافت. همه فعالیت های آگاهانه و ناآگاهانه انسان زمانی مفهوم خواهد داشت که هدف نهایی اش در زندگی روشن باشد.

با اندکی دقت می توان فهمید هدفی که ما برای زندگی خود در نظر می گیریم همه آن را تحت تأثیر قرار می دهد; به تعبیری دیگر، به زندگی ما جهت و معنا می بخشد. اگر انسان ها در زندگی خود روش های متفاوتی دارند به این دلیل است که هدف های مختلفی را دنبال می کنند. به هر قدر این هدف ها با ارزش تر و والاتر باشد، به همان اندازه زندگی انسان از ارزش و کیفیت عالی تری بهره مند خواهد شد. بنابراین، سعادت و یا شقاوت انسان در گرو (شناخت هدف) و انتخاب آن است. چه بسا افرادی هستند که سال ها در این دنیا زندگی می کنند و به علت سرگرم شدن به کارهای روزمره و به خصوص غرق شدن در ظواهر زندگی و لذت های مادی و آرامش دروغین، هرگز به اساسی ترین مسئله زندگی یعنی (شناخت و انتخاب هدف) نمی اندیشند; این عده به تعبیر قرآن کسانی هستند که به حیات دنیا راضی شده و به آن آرام گرفته اند. اما در مقابل، وارستگانی هستند که با بعد متعالی حیات آشنا شده اند. اینان توانسته اند در سایه تحصیل کمال، دریچه ای از عالم بالا به روی خود بگشایند و با عظمت های معنویِ زندگی آشنا شوند.

پس به جرأت می توان گفت که اساس موفقیت انسان در مسیر پر پیچ و خم زندگی، شناخت و انتخاب هدف می باشد و کسانی که در این راه مسیر صحیح را انتخاب کرده و هدف خویش را هم چو مشعلی فروزان در انتهای مسیر نظاره گرند، همواره موفق و پیروز هستند.

 

 

 

اگر بخواهیم ویژگی افراد موفق را به دو دسته تقسیم کنیم خصایص معنوی و غیر معنوی ؛

 هفت خصلت اساسی(معنوی) که افراد موفق در خود ایجاد میکنند شامل:

1.      عشق: انرژی از درون به سوی عمل

2.      ایمان: میان کسانی که موفق میشوند و آنان که شکست میخورند تفاوت فاحشی از لحاظ اعتقادات وجود دارد

3.      برنامه ریزی: سازمان دهی منابع و نیروها

4.      مشخص بودن ارزشها

 

5.      انرژی: میل به سازندگی در مسیر زندگی

6.       جلب دوستی :تقریبا همه افراد موفق تمایل شدیدی برای دوستی با دیگران دارند

7.      تسلط به فن ارتباط: نحوه ارتباط با دیگران و نهایت خودمان

 

 

 

 

قوانین جهانی موفقیت

 

 

1)قانون علت و معلول

هر چیز به دلیلی رخ می دهد . برای هر علتی معلولی هست ، و برای هر معلولی علت یا علت های بخصوصی وجود دارد ، چه از آنها اطلاع داشته باشید چه نداشته باشید . چیزی به اسم اتفاق وجود ندارد .

2)قانون ذهن

همه ی علت ها و معلول ها ذهنی هستند . افکار شما تبدیل به واقعیت می شوند . افکار شما آفریننده اند . شما تبدیل به همان چیزی می شوید که درباره ی آن بیشتر فکر می کنید .
همیشه درباره ی چیز هایی فکر کنید که واقعا طالب آن هستید و از فکر کردن درباره ی چیزهایی که خواستار آن نیستید اجتناب کنید .
3)قانون عینیت یافتن ذهنیات
دنیای پیرامون شما تجلی فیزیکی دنیای درون شماست . کار اصلی شما در زندگی این است که زندگی مورد علاقه ی خود را در درون خود خلق کنید .
زندگی ایده آل خود را با تمام جزئیات آن مجسم کنید و این تصویر ذهنی را تا زمانی که در دنیای پیرامون شما تحقق پیدا کند حفظ کنید .
4)قانون رابطه ی مستقیم
زندگی بیرون شما بازتاب زندگی درونی شماست . بین طرز فکر و احساسات درونی شما از یک طرف و عملکرد و تجارب بیرونی شما از طرف دیگر رابطه مستقیم وجود دارد .
5)قانون باور
هر چیزی را که عمیقا باور داشته باشید برایتان به واقعیت بدل می شود . شما آنچه را که می بینید باور نمی کنید بلکه آن چیزی را می بینید که قبلا به عنوان یک باور انتخاب کرده اید . پس باید :
-
باور های محدود کننده ای را که مانع موفقیت شما هستند شناسایی کنید .
-
آنها را از بین ببرید .
6)قانون ارزش ها
نحوه ی عملکرد شما همیشه با زیربنایی ترین ارزش ها و اعتقادات شما هماهنگ است .
آنچه براستی ارزش هایی را که واقعا به آن اعتقاد دارید بیان می کند ادعاهای شما نیست بلکه گفته ها ، اعمال و انتخاب های شما به ویژه در هنگام ناراحتی و عصبانیت است .

7)قانون انگیزه
هر چه می گویید یا انجام می دهید از تمایلات درونی ، خواسته ها و غرایز شما سرچشمه می گیرد . این کار ممکن است بصورت خودآگاه و ناخودآگاه انجام شود .
رمز موفقیت دو چیز است :
-
تعیین اهداف و برنامه ریزی برای آنها .
-
مشخص کردن انگیزه ها .
8)قانون فعالیت ذهن ناخودآگاه
ذهن ناخودآگاه شما موجب می شود همه ی گفته ها و اعمالتان مطابق با الگویی انجام پذیرد که با تصویر ذهنی و باورهای زیر بنایی شما هماهنگ است .
ذهن ناخودآگاه شما بسته به اینکه چگونه آنرا برنامه ریزی کنید می تواند شما را به پیش ببرد و یا از پیشرفت باز دارد .
9)قانون انتظارات
اگر با اعتماد به نفس انتظار وقوع چیزی را داشته باشید در جهان پیرامورتان امکان وقوع پیدا می کند .
شما همیشه هماهنگ با انتظاراتتان عمل می کنید و انتظارات شما بر رفتار و طرز برخورد اطرافیانتان تاثیر می گذارد .
10)قانون تمرکز
هر چیزی که ذهن خود را به آن مشغول سازید در زندگی واقعیت پیدا می کند .
هر چیزی که روی آن تمرکز کنید و مرتبا به آن فکر کنید در زندگی واقعی شکل می گیرد و گسترش پیدا می کند . بنابراین باید فکر خود را بر چیزهایی متمرکز کنید که در زندگی واقعا طالب آن هستید .
11)قانون عادت
حداقل 95% از کارهایی که انجام می دهید از روی عادت است ، خواه عادت های مفید و خواه عادت های مضر .
شما می توانید عادت هایی را که موفقیتتان را تضمین می کند در خود پرورش دهید . به این صورت که تا هنگامی که رفتار مورد نظر به صورت اتوماتیک و غیر ارادی انجام نشوند تمرین و تکرار آگاهانه و مدام آنرا ادامه دهید .
12) قانون جذب
شما مرتبا افکار ، ایده ها و موقعیت هایی را که با افکار غالب شما هماهنگ هستند به خود جذب می کنید ، خواه افکار منفی خواه افکار مثبت .
شما می توانید بهتر از اینکه هستید باشید ، ثروتمند تر از اکنون باشید و توانایی های بیشتری داشته باشید چون می توانید افکار غالب خود را تغییر دهید .
13)قانون انتخاب
زندگی شما نتیجه ی انتخاب های شما تا این لحظه است .
چون همیشه در انتخاب افکار خود آزاد هستید ، کنترل کامل زندگی تان و تمامی آنچه برایتان اتفاق می افتد در دست شماست .
14)قانون تفکر مثبت
برای موفقیت و شادی در تمام جنبه های زندگی تفکر مثبت امری ضروری است .
شیوه ی تفکر شما نشان دهنده ی ارزش ها ، اعتقادات و انتظارات شماست .
15)قانون تغییر
تغییر غیر قابل اجتناب است و چون با دانش روزافزون و تکنولوژی رو به پیشرفت هدایت می شود با سرعتی غیر قابل قیاس با گذشته در حال حرکت است .کار شما این است که استاد تغییر باشید نه قربانی آن .
16)قانون کنترل
این که تا چه حد در مورد خودتان مثبت فکر می کنید بستگی به این دارد که فکر می کنید تا چه حد زندگی تان را تحت کنترل دارید .
سلامتی ، شادی و عملکرد عالی از طریق کنترل کامل افکار ، اعمال و شرایط پیرامونتان به وجود می آید .
17) قانون مسئولیت
هر جا که هستید و هر چه که هستید بخاطر آن است که خودتان اینطور خواسته اید .
مسئولیت کامل آنچه که هستید ، آنچه که بدست آورده اید و آنچه که خواهید داشت بر عهده ی خود شماست .
18)قانون پاداش
عالم در نظم و تعادل کامل به سر می برد . شما همیشه پاداش کامل اعمالتان را می گیرید .
همیشه از همان دست که می دهید از همان دست می گیرید . اگر از عالم بیشتر دریافت می کنید به این دلیل است که بیشتر می بخشید .
19)قانون خدمت
پاداش هایی که در زندگی می گیرید با میزان خدمت شما به دیگران رابطه مستقیم دارد .
هر چه بیشتر برای بهبود زندگی و سعادت دیگران کار و مطالعه کنید و توانایی های خود را افزایش دهید ، در عرصه های مختلف زندگی خود نیز پیشرفت بیشتری به دست می آورید .


20)قانون تاثیر تلاش
همه ی امیدها ، رویاها ، هدف ها و آرمان های شما در گرو سخت کوشی شماست .
هر چه بیشتر تلاش کنید ، بخت و اقبال بهتری پیدا می کنید .
هیچ راه میانبری وجود ندارد .
21)قانون آمادگی
شانس در واقع به هم پیوستن موقعیت و آمادگی است . عملکرد خوب نتیجه ی آمادگی کامل است که مراحل کسب آن اغلب از هفته ها ، ماه ها و سال ها قبل آغاز می شود .
در هر حوزه ای موفق ترین افراد آنهایی هستند که همواره در مقایسه با افراد نا موفق وقت بیشتری را صرف کسب آمادگی برای انجام کار می کنند .
22) قانون حد توانایی
هیچ وقت برای انجام همه ی کارها وقت کافی وجود ندارد ولی همیشه برای انجام مهمترین کارها وقت کافی است .
هر جه بیشتر کار کنید کارایی بیشتری پیدا می کنید . اما اگر بخواهید بیش از حد حد توانتان انجام امور مختلف را به عهده بگیرید نتیجه ای جز این نخواهد داشت که بفهمید توانایی شما برای انجام کارها حدی دارد .
23) قانون تصمیم
مصمم بودن از ویژگی های اساسی افراد موفق است .
در زندگی شما هر جهشی در جهت پیشرفت ، هنگامی حاصل می شود که در موردی تصمیم روشنی گرفته باشید .


24)قانون خلاقیت
ذهن شما می تواند به هر چیزی که برایش قابل درک باشد و آن را باور داشته باشد دست یابد .
هر نوع پیشرفتی در زندگی تان با یک ایده آغاز می شود و چون توانایی شما در خلق ایده های جدید نا محدود است آینده ی شما نیز محدودیتی نخواهد داشت .
25)قانون انعطاف پذیری
در تعیین اهداف خود قاطعیت داشته باشید ، اما در مورد روش دستیابی به آنها انعطاف پذیر باشید .
در عصر تحولات سریع ، رقابت شدید و کهنه شدن مدام همه چیز ، انعطاف پذیری و سازگاری از شرایط اساسی موفقیت است .
26)قانون استقامت
معیار ایمان به خود ، توانایی استقامت در برابر سختی ها ، شکست ها و نا امیدی هاست .
استقامت ویژگی اساسی موفقیت است . اگر شما به اندازه ی کافی استقامت کنید ، طبیعتا سرانجام موفق می شوید .
27)قانون صداقت
خوشبختی و داشتن عملکرد عالی هنگامی به سراغ شما می آید که تصمیم بگیرید هماهنگ با والاترین ارزش ها و عمیق ترین اعتقادات خود زندگی کنید .
همیشه با آن بهترین ِ بهترین ها که در درون شماست صادق باشید .
28)قانون احساس
شما در فکر کردن ، درک کردن و تصمیم گرفتن صددرصد احساسی عمل می کنید . با احساستان تصمیم می گیرید و با عقلتان توجیه می کنید .از آنجایی که کنترل افکارتان در دست خودتان است ، خوشبختی شما نیز بستگی به میزان اراده ی شما در کنترل افکارتان دارد .
29)قانون خوشبختی
کیفیت زندگی تان را احساس شما در هر لحظه تعیین می کند و احساس شما را تفسیر شما از وقایع پیرامونتان تعیین می کند نه خود وقایع .هرگز برای اینکه تجربه ی خوشی از دوران کودکی داشته باشید دیر نیست . کافی است گذشته را مرور کنید و روشی را که برای تفسیر تجربیات خود داشته اید تغییر دهید .
30)قانون جایگزینی
ذهن خودآگاه شما در آن واحد فقط می تواند یک فکر را در خود جای دهد ، یا مثبت یا منفی . شما می توانید با جایگزین کردن افکار مثبت به جای افکار منفی به خوشبختی دست پیدا کنید .
ذهن مانند باغی است که در آن یا گل می روید یا علف هرز .

31)قانون اظهار
هر گفته ای تاثیری به جا می گذارد . وقتی چیزی را با حالتی سرشار از احساس به خودتان می گویید ، افکار ، ایده ها و رفتارهایی هماهنگ با همان کلمات بوجود می آید .
فقط راجع به چیز هایی فکر کنید که طالب آن هستید و راجع به آنچه که طالب آن نیستید فکر نکنید .
32) قانون عکس العمل
افکار و احساسات شما تعیین کننده ی اعمال شماست و اعمال شما نیز به نوبه ی خود تعیین کننده ی افکار و احساسات شماست .
اگر برخوردی مثبت ، خوشایند و خوش بینانه داشته باشید ، فردی مثبت ، خوشایند و خوش بین خواهی شد .
33)قانون تجسم
دنیای پیرامون شما تصویری از دنیای درون شماست . تصاویر ذهنی که به آن مشغول هستید افکار ، احساسات و رفتار شما را تحت تاثیر قرار می دهد .
هر چیزی که به روشنی و با تمام وجود تجسم کنید نهایتا در زندگی شما به واقعیت می پیوندد .
34)قانون تمرین
هر چیزی را که مرتبا تمرین کنید تبدیل به یک عادت جدید می شود . شما می توانید رویکرد ها ، توانایی ها و کیفیات خوشبختی و موفقیت را در خود بپرورانید ، به این صورت که قوانین موفقیت را برای خود آنقدر تکرار کنید تا جزئی از شخصیت شما شوند .
35)قانون تعهد
کیفیت عشق و طول مدت یک دوستی رابطه ی مستقیم با عمق تعهد هر دو نفری دارد که می خواهند با یکدیگر رابطه ی موفقی داشته باشند .
نسبت به کسانی که برایشان اهمیت زیادی قایل هستید از صمیم قلب و بی قید و شرط متعهد باشید .
36)قانون ارزش
شما همیشه به سوی کسانی که با شما ارزش ها ، باورها و اعتقادات مشترکی دارند و با آنها توافق دارید ، جذب می شوید .عشق کور نیست .
37)قانون تفاهم
میزان تفاهم شما با هر کس بستگی به این دارد که تا چه حد ارزش ها ، رویکردها ، هدف ها و باورهای مشترکی دارید.

 

 


****  بیایید از همین الان عادت های خوب را جایگزین عادت های بد کنیم و از همین الان این تمرین را شروع کنیم. ****

منابع و ماخذ :

- شغل مناسب شما نوشته پاول تیگر-باربارا تیگر،ترجمه مهدی قراچه داغی و دکتر حسین رحیم منفرد

- حداکثر موفقیت» نوشته برایان تریسی ، ترجمه کلارا مهرانیان و زهره حسن درویش

- به سوی کامیابی نوشته آنتونی رابینز ، ترجمه مهدی مجرد زاده کرمانی

-هفت قانون معنوی موفقیت نوشته دیپاک چوپرا ترجمه گیتی خوشدل

اطلاعات تماس

88901622 -021 ، 88917446 -021

infoebneyamin@yahoo.com

خیابان ولیعصر - بالاتر از بهشتی نرسیده به پارک ساعی - کوچه دل افروز (وزرا) - پلاک 4

88917449 -021

گالری تصاویر
© کلیه ی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به موسسه آموزش عالی آزاد ابن یمین می باشد